OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Audimpex » O společnosti » Historie značky Vestax

Historie značky Vestax

logo VestaxZnačka vévodící profesionální technice pro DJ´s Vestax byla založena již v roce 1977 v Tokiu jako Shiino Musical Instruments Corporation. Název Vestax byl inspirován starodávnou mytologií, Vesta byla římská bohyně posvátného ohně. Design loga firmy kombinuje písmena V a X a pochází z japonské herecké tradice Kabuki. Z původní MI firmy, zaměřené v počátcích na výrobu hudebních nástrojů (například světově uznávané japonské elektrické kytary a kytarové předzesilovače) se postupně etablovala společnost s dynamickým vývojem a výrobou profesionální zvukové a nahrávací techniky. V roce 1982 firma zahájila prodej japonských značek Teac (Tascam), o pár let později zakládá vlastní pobočku Vestax Fire USA a od té doby používá stávající ochrannou známku Vestax.

Málokdo ví, že Vestax Corporation v roce 1988 zahájila výrobu OEM produktů pro takové značky jako Akai, Clarion, Yamaha a Teac. Ve stejném roce také zakládá další svoji pobočku, tentokrát v Anglii. O tři roky později se svým mixážním pultem PMC-20 vítězí v soutěži a získává v Anglii titul "Nejlepší mix roku" a další úspěchy postupně přicházejí. Celou dobu si Vestax získává stále větší respekt a uznání, až se trvale zapisuje mezi nejlepší značky profesionální techniky pro DJ´s. Vestax výrobky získávají pravidelně různá mezinárodní ocenění "produkt roku". Již před deseti lety se stal mixážní pult PMC-05Pro celosvětově uznávaným standartem coby hip-hopový pult. Do povědomí širokého okruhu diskžokejů a hudebníků se Vestax v minulosti zapsal také svými gramofony. V roce 2000 v době největší slávy vinylových desek Vestax na trh uvedl záznamový přístroj VRX-2000, který umožňoval profesionální vytvoření vinylové desky s vlastní nahrávkou.

S rozvojem digitálního zpracování zvuku a ukládáním zvukových záznamů do nových formátů a současně s úpadkem klasických CD nosičů s hudební produkcí nastala éra digitálního djingu a kontrolerů. Kontroler je přístroj, nahrazující dva až čtyři CD přehrávače a mixážní pult - to vše v jediném šasí. Kontroler je připojen k počítači pomocí USB kabelu a prostřednictvím protokolu MIDI pak ovládá v počítači nainstalovaný djský software. Tak lze mixovat a různě upravovat hudební tracky v digitálním formátu MP3. Kontrolery mají také integrovanou zvukovou kartu. Jsou výhodné pro ty diskžokeje, kteří upřednostňují pouze jedno jediné zařízení a počítač namísto několika CD přehrávačů a mixážního pultu. Tento fenomén se rozšířil jako digitální djing. Vestax v této oblasti pronikl v roce 2006 kdy uvedl na trh první profesionální USB MIDI kontroler VCI-100, který umožnil diskžokejům pracovat živě s hudebními nahrávkami uloženými na počítačích ve zvukovém formátu MP3. Od té doby patří Vestax k leaderům mezi předními světovými výrobci digitálních MIDI konzolí pro počítače a digital djing. Postavení japonského Vestaxu dokládá i fakt, že jako jediný z výrobců profesionálního dj equipmentu intenzivně spolupracuje s firmou Apple a vyrábí pro ní MIDI kontrolér Vestax Spin, který Apple doporučuje pro své stolní počítače a noteboooky Mac, nebo interface V-MIDI pro aplikace iOS, které je určeno k přístrojům Apple iPhone®, iPad® nebo iPod touch®.

Výsadní postavení značky Vestax dokazuje mimo jiné obliba mezi špičkovými profesionály. Se značkou Vestax jsou spojeni takové djské hvězdy jako Mix Master Mike, DJ Qbert, Tigerstyle, D-Styles, Carl Cox, Mijk Van Dijk, Kevin Saunderson, Jeff Mills, DJ Unkut a mnoho dalších. Vestax si vždy udržoval a udržuje velmi úzký kontakt s DJ scénou; příkladem toho je i vlastní celosvětová soutěž Vestax Extravaganza. Vestax své výrobky, od počátečního vývoje přes design až po sériovou výrobu navrhuje, konzultuje a důkladně testuje společně s předními světovými deejays i hudebními producenty. Inovace a tvůrčí činnost, to jsou důležité vlastnosti které charakterizují každý nápad Vestaxu i jeho realizaci. Základní filosofií této japonské firmy jsou inovace, vysoká technická kvalita, velmi hodnotný design, spolehlivost, vynikající zvuk.

Fotogalerie výrobků značky Vestax mapuje více jak třicetiletou historii a vývoj značky počínaje osmdesátými léty od prvních mixážních pultů série PMC přes legendární řadu profesionálních gramofonů PDX, dodnes vyjímečný spotřebitelský produkt v podobě domácího přenosného gramofonu HandyTrax, dále následuje unikátní vinyl rekordér Vestax VRX-2000 až po první náznaky MIDI kontrolérů jako byl Vestax Faderboard nebo první profesionální gramofon kombinovaný s MIDI ovládáním Controller One. Dalším milníkem ve vývoji byl hybridní gramofon kombinovaný s mixážním pultem Vestax QFO. Firma vyráběla v době největší slávy CD nosičů kromě standardních CD přehrávačů i profesionální desktop CD rekordéry. Nový trend pak udává japonská značka v PC djingu, když na trh v roce 2005 uvedla jako první na světě profesionální USB MIDI kontrolér Vestax VCI-100. Na jeho úspěch pak navázala veleúspěšnou řadou MIDI kontrolérů VCI-300, VCI-380 a VCI-400.

V roce 2014 dochází ke strukturálním změnám, kdy Vestax Corporation končí tradiční výrobu a od následujícího roku se objevuje pod označení Stp Vestax. Pokračuje tak v historii inovací legendární japonské značky, která od roku 1977 udávala trend v profesionální zvukové technice pro djing.

 

FOTOGALERIE: